« Що за диво ці казки…»
Тема. Що за диво ці казки …
Зінтегровані
теми з уроків:
Читання
Тема. Урок
позакласного читання. В гостях у казки.
Образотворче мистецтво
Тема. В
гостях у казкового персонажа.
Музика
Тема. Про що
говорить музика. Країна пісень.
Мета: підтримувати інтерес дітей до казок;
закріплювати вміння розрізняти народну та авторську казки; викликати бажання
творити добро; активізувати читацьку пам’ять учнів; пробуджувати бажання читати
казки самостійно;
розвивати
пам’ять, спостережливість, уявлення, діалогічне та монологічне мовлення, вміння
відтворювати зміст прочитаного з опорою на ілюстрацію, перевтілюватися і
концентрувати увагу;
виховувати
дбайливе ставлення до будь якої книжки.
Тип уроку:
урок-вікторина.
Обладнання:
виставка книжок “Казки мого дитинства”; ілюстрації до казок; картки; казкова
хмарина і краплинки Капітошки, малюнки тварин.
На дошці – запис: Що за диво ці
казки
О.Пушкін
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель. Доброго
ранку, діти! Я рада бачити ваші усмішки. Думаю, що сьогоднішній день принесе
вам радість, успіх. (Діти встають в коло)
Вітаю небо (руки вгору)
Вітаю землю (руки вниз)
Вітаю всіх вас (руки в сторони)
Вітаю себе (руки на груди)
Поділ на групи:
- Яка зараз пора року?
- Які зимові місяці ви знаєте?
Правила роботи в групах:
1. Слухати і чути.
2. Приймати думку кожного.
3. Мати власну думку.
ІІ. Повідомлення теми і мети
уроку
-Якою є тема нашого уроку? (Казка).
-Насправді ми звикли шукати
“скарби”, подорожувати за картою, мандрувати в минуле, а сьогодні до нас у
гості завітали казки. Це казки, що ми вивчали на уроках, казки, які вам читали
вдома, екранізацію яких ви дивились по телевізору, казки авторські та народні.
-Пригадайте, будь ласка, в чому полягає різниця між авторською та народною
казками? (У сиву давнину, коли люди не вміли писати, улюблені казки
передавалися з покоління в покоління “з вуст у вуста”. Тому автором цих казок
вважають народ, а казки називають народними. Авторська казка має певного автора
– письменника-казкаря.).
-Наведіть приклади народних казок. Кого з казкарів ви знаєте?
- Казка супроводжує людину все життя. І скільки б нам не було років, ми із
задоволенням слухаємо, розказуємо казки, віримо в них. Зверніть увагу на запис
на дошці. Як ви розумієте його?
-Справді, казка – це диво. Вона дає нам привід для роздумів, повчає, дає
багато радості.
- Сьогодні весь наш урок складатиметься із завдань-запитань. Тому заняття
назвемо вікториною. Ми вже поділені на три команди.
1)Команда “Казкознавці”, ваш девіз.
Учні (хором)
Ми казки всі знаємо,
Завжди перемагаємо.
2)Команда “Казколюби”, ваш
девіз.
Учні (хором)
Любимо усі казки,
Змагатимемось залюбки!
3)Команда “Всезнайки”, ваш девіз.
Учні (хором)
Наш девіз – все знати,
Супротивників перемагати.
- За правильну відповідь команда отримує один бал. До
уваги прийматиметься швидкість відповідей, авторська майстерність,
взаємоповага, дисципліна.
ІІІ. Очікування
- Що ви чекаєте від уроку?
- Напишіть на краплинці Капітошці про що ви хочете дізнатися на уроці.
(Діти зачитують свої очікування і прикріплюють їх на велику казкову хмару).
ІV. Проведення вікторини
Тур І. “Ти мене знаєш?”(1бал)
Учитель. Ідучи на урок я отримала телеграми-вибачення від казкових
героїв, які не змогли до нас завітати. Кожній команді я даю по дві телеграми.
Вам потрібно прочитати їх і здогадатися хто їх надіслав:
Ø “Вирушаю
на весілля до Дюймовочки” (Ластівка з казки Г.Х. Андерсена “Дюймовочка”).
Ø “Хворію від переїдання: з’їв семеро козенят”.
(Вовк із казки братів Грімм “Вовк та семеро козенят”)
Ø “Соромлюся
своєї гидкої зовнішності”. (Гидке каченя з однойменної казки Г.Х. Андерсена).
Ø “Поспішаю
до лісу. Мачуха наказала принести підсніжники” (Падчерка з казки С. Маршака
“Дванадцять місяців”).
Ø “Йду
визволяти братів і сестру з полону”. (Котигорошко з однойменної української
народної казки).
Ø “Треба
закінчити в’язати сорочки з кропиви для братів” (Еліза з казки Г.Х. Андерсена
“Дикі лебеді”).
Тур ІІ. “Хто ми і звідки?”(1бал)
Вчитель. Які казки вважають найдавнішими? (Казки про тварин).
Роздивіться малюнки та пригадайте, в яких казках живуть ці герої, як їх там
називають?
Довідка
для вчителя
Ведмідь-набрідь, клишоногий: “Рукавичка”, “Колобок”, “Коза-дереза”, “Три
ведмеді”…
Вовчик-братик, сіроманчик: “Колобок”, “Жив був Пес”, “Коза-дереза”,
“Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат”, “Вовк та семеро козенят”, “Троє поросят”
…
Зайчик-побігайчик, косий, боягуз: “Солом’яний бичок“, “Рукавичка”,
“Колобок”, “Коза-дереза” …
Лисичка-сестричка, хитруля: “Лисиця та Журавель”, “Пан Коцький”,
“Рукавичка”, “Колобок”, “Коза-дереза” …
Півник-когутик, золотий гребінець: “Колосок”, “Котик і півник”, “Бременські
музиканти” …
Собака-сірко: “Ріпка”, “Жив був Пес”, “Рукавичка”, “Бременські музиканти” …
Тур ІІІ. “Кому належать ці речі?”(1 бал)
Учитель. Крім казкових героїв, у казках обов’язково “живуть” і
чарівні речі. Вони супроводжують їх, а деякі наділені даром розуміти свого
хазяїна або навіть говорити з ним. Подивіться на малюнки. Пригадайте, кому
належать ці речі? З якої казки їх хазяїн? Хто автор казки?
Правильні відповіді:
Ø Булава –
Котигорошкові з однойменної української казки.
Ø Сітка
рибалки – старенькому дідусеві з казки про “Казка про Золоту рибку”. (автор
О.Пушкін).
Ø Золотий
ключик – Буратіно з казки О. Толстого “Золотий ключик або Пригоди Буратіно”.
Ø Кришталевий
черевичок – Попелюшці з казки Ш. Перро “Попелюшка або Кришталевий черевичок”.
Ø Жаб’яча
шкіра – Царівні-жабі з однойменної російської народної казки.
Ø Бочонок
із медом – Вінні-Пухові з повісті-казки Алана Мілна “ Вінні-Пух та його друзі”.
Тур ІV. “Чия це пісенька?”(1бал)
Учитель. Казкові герої вміють співати. Послухайте запис
пісеньок-промовлянок і скажіть хто це співає, з якої він казки?
(Можна використати пісеньки: Колобка, Кози-дерези, Івасика-Телесика,
Півника, мами Кози, Вінні-Пуха …).
Тур V. “Казкарі”(1 бал)
Учитель. Назвіть імена та прізвища казкарів:
- Хто взув кота в чоботи? (Шарль Перро)
- Хто придумав дзеркальце, що говорить? (Олександр Пушкін).
- Завдяки кому Айболить вилікував звірів? (Корнею Чуковському).
- Хто побудував теремок? (Російський народ у своїй казці).
- Хто наділив звірів музичним слухом? (Брати Грімм)
- Хто зварив юшку із зуба борони? (Український народ у своїй казці).
- Хто зібрав дерев’яних ляльок у театр? (Олексій Толстой).
Тур VІ. “Інсценівка”(до 10 балів)
Кожна команда інсценує казку.
Тур VІІ. “Розкажи уривок казки”(до 5 балів)
Учитель. Роздивіться запропоновані ілюстрації до казок.
Пригадайте назву казки, її автора, перекажіть уривок, що зображений на
ілюстрації.
Тур VІІІ. “Загадковий”(1 бал)
Учитель. А зараз чарівні речі з казок будуть вам загадувати
загадки. Впізнайте назву казки, її автора та скажіть, хто з чарівних речей
розповідає.
Розповідь 1. Оце так
хвіст у цієї Мишки! Не зрівняти його ні з кулаком дідуся, ні з кулаком бабусі.
Й треба ж було цій мишці вибігти у найнеслушніший момент. Зараз би усі
дивувалися з мене. Лежало б я на видноті. (Яйце з російської народної казки
“Курочка Ряба”).
Розповідь 2. Мені
приємно знаходитися на голівці цієї Дівчинки, разом із нею подорожувати лісом,
навідуватись до бабусі. Але моя хазяйка занадто довірлива. Тому з нею
трапляються різні негаразди. (Червона Шапочка з однойменної казки Ш. Перро).
Розповідь 3.
Безперечно, я б не хотів її підводити. Я б міг відстати, вся ця історія
закінчилася б там на балу. Але я не маю права ні поспішати, ні відставати.
(Годинник із казки Ш. Перро “Попелюшка або Кришталевий черевичок”).
Розповідь 4. Для
мене дуже шкідливо стільки часу знаходитися у воді. Дякую цьому допитливому й
неслухняному хлопчикові. Якби не він і не черепаха, скільки б це довелося мені
лежати на дні? (Золотий ключик із казки О. Толстого “Золотий ключик або Пригоди
Буратіно”).
Тур ІХ. “Юні художники”(до 5 балів)
Намалювати улюбленого казкового персонажа. Назвати казку та її автора.
Пояснити, за що саме цей герой подобається.
Тур Х. Кросворд “Українська народна казка”(до 5 балів)
Вчитель роздає командам кросворди із завданнями. Необхідно швидко і
правильно розгадати їх.
|
5
|
|
2
|
|
|
3
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
По вертикалі:
1. Герой казки про тварин, який втік від баби, діда … (Колобок).
2. Ім’я хлопчика, врятованого від баби Яги гусенятком. (Телесик).
3. Заголовок казки про жорстокого зеленого дідка. (Ох).
4. Напопулярніший персонаж українських народних казок про тварин. (Кіт).
По горизонталі:
5. Ім’я героя української народної казки, що народився з горошини.
(Котигорошко).
6. Ім’я сестри Котигорошка. (Оленка).
7. Ім’я казкового персонажа, що вмів
виробляти відразу 12 шкір. (Кожум’яка).
V. Підсумки уроку
1. Підрахунок балів. Визначення команди переможців. Оцінювання.
2. “Мікрофон”
- Чи здійснилися ваші очікування, записані на Капітошці?
3. Чи сподобався урок? Чим?
4. Виконання пісні “Бабусині казки”
За голубими вітряками,
де скачуть коники баскі,
десь у дворі під лопухами,
живуть бабусині казки.
Вони стрічають ранки з птаством,
дощем напоюють садки,
а вечорами ходять пасти
по небу синьому зірки.
І гарно їм у світі жити
у теплій тиші запашній,
бо їхній дід – вусате жито
для них нашіптує пісні,
а їхня мама – біла хмара
охороня від спеки їх,
сестрички – квіти різнобарвні –
дарують їм веселий сміх.
А ніч, коли злітає з неба
і заглядає до вікна, –
тоді казки спішать до тебе
і світяться до ранку в снах ...
Діти стають в коло:
Нехай сьогодні нам щастить.
Нехай завтра нам щастить.
Нехай всім завжди щастить.
Комментариев нет:
Отправить комментарий